title
לחצו להתקשרות:

 

 


הזעת לילה מוגברת

הזעת לילה הינה תופעה המתבטאת בהפרשת זיעה מוגברת בשינה. מדובר בתופעה המסבה אי נעימות וחוסר נוחות עבור הסובלים ממנה, שכן פוגמת באיכות השינה ובתקינותה עקב הרטבת מצעי המיטה ובגדי השינה בזיעה המלווה לעיתים בריחות לא נעימים. הזעה חזקה בזמן שינה פוגמת משמעותית באיכות החיים, ועשויה להביא לעייפות מצטברת, עצבנות וחוסר מנוחה במהלך היום.

הזעת לילה מוגברת עשויה להופיע כתסמין קליני למגוון רחב של מחלות ובעיות רפואיות, ולכן הזעה מרובה בשינה מחייבת בדיקה ואבחון על ידי רופא. עם זאת, לא כל מקרה של הפרשת זיעה מוגברת בלילה מחייב את קיומה של מחלת רקע, ולא כל אדם המזיע בלילה סובל מהפרעת הזעת יתר בשינה.

המקור למידע ברשת על הזעה מוגברת

התאמת מטפל אוקליניקה מתאימה לפי פרופיל בקשה

דירוג ובקרה של מטפלים וקלינקות בתחום

הזעת חזקה במהלך השינה

מהם הגורמים להזעת לילה מוגברת?

קיימים מספר גורמים להזעת לילה מרובה. גורם נפוץ להזעה בלילה הינו שימוש בתרופות מסוימות, דוגמת אקמול ותרופות נוספות להקלה על כאבים וחום סימפטומטי. נטילת תרופות אלו מביאות להורדת טמפרטורת הגוף, ולקיחתן בערב עשויה להביא להזעת יתר חזקה בלילה. הזעה חזקה בלילה מהווה תופעת לוואי אופיינית בשימוש בתרופות להורדת סוכר, תרופות ליתר לחץ דם, תרופות נוגדות דיכאון ותרופות הורמונליות שונות. הפרשה מוגברת של זיעה בלילה עשויה להיגרם גם מבעיות פסיכולוגיות-רגשיות כמו לחץ נפשי וחרדה.

הסיבות להזעת יתר מרובה בשינה טמונות במקרים רבים גם במחלות, בעיות ומצבים רפואיים שונים. הזעה לילית חריפה עשויה להוות תסמין למחלות ממאירות של הדם ומח העצם, דוגמת לוקמיה ולימפומה מסוג הודג'קין, וכן למחלות זיהומיות קשות דוגמת איידס, שחפת, פאוכרומוציטומה, תסמונת קרצינואיד, ברוצולוזיס, טיפואיד, אנדוקרדיטיס ואוסטאומייליטיס. מחלות מטבוליות, דלקתיות או זיהומיות המביאות ליתר פעילות של בלוטת התריס עשויות גם הן לגרום להזעת לילה קשה.

הזעה לילית בגיל המעבר והזעת לילה לפני מחזור הן תופעות נפוצות, הנגרמות בשל שינויים הורמונליים ופיזיולוגיים בגוף האישה, המשפיעים על בלוטת ההיפותלמוס במוח, האחראית על וויסות חום הגוף. תסמונת גיל המעבר ותסמונת קדם וסתית עשויות להיות מלוות בתסמינים כמו גלי חום, הקשורים בפרשת יתר של זיעה בלילה. הזעת לילה בהריון והזעת לילה אחרי לידה הן תופעות שכיחות, הנובעות גם הן משינויים הורמונאליים המאפיינים את תקופת ההיריון והלידה.

אבחון הזעת לילה מוגברת

תהליך אבחון הזעת יתר לילית מתבצע על ידי רופא, ומטרתו להבין את המקור להזעה המוגברת בלילה, תוך שלילת בעיות רפואיות אחרות העשויות להיות קשורות אליה. אבחון הזעת לילה מוגברת מתבצע באמצעות בדיקה פיזיקלית גופנית, בדיקות דם ובמידת הצורך גם בדיקות הדמיה. מתבצע תשאול מקיף, מעמיק וכולל של המטופל אודות ההיסטוריה הרפואית, מצבו הגופני והנפשי ולגבי תסמינים נוספים שעשויים להיות מלווים להזעה המוגברת בלילה ועשויים להצביע קיומה של מחלה מסוימת.

טיפול טבעי בהזעת יתר
טיפול טבעי
בוקוקס נגד הזעת יתר
טיפול בבוטוקס
ניתוח לטיפול בהזעה מוגברת
טיפול בניתוח
לייזר נגד הזעת יתר קיצונית
טיפול בלייזר

טיפול בהזעת לילה מוגברת

הרפואה המערבית הקונבנציונלית טרם מצאה טיפול לריפוי ומניעת הזעות לילה. עם זאת, קיימות מספר דרכים להקלה סימפטומטית. מומלץ להתאים את הלבוש ולווסת את טמפרטורת החדר על מנת ליצור תנאי אקלים אידאליים לשינה ללא הזעה. ניתן להיעזר בטיפולים שונים להזעת יתר כללית, העשויים להיות רלוונטיים גם למצבים של הזעת יתר בלילה. כך לדוגמא, טיפולי בוטוקס נגד הזעת יתר וטיפול בזרמי חשמל עשויים להפחית ייצור והפרשת הזיעה על ידי שיתוק חלקי של בלוטות ההזעה בגוף.

כאשר מדובר בהזעת יתר לילית על רקע מתח נפשי, ניתן להיעזר בתרופות פסיכיאטריות ותרופות הרגעה. שינוי תזונתי הכולל הימנעות משתיית משקאות המכילים קפאין ואלכוהול, והוספת מזונות בעלי איכות מקררת ומרגיעה כמו תה מחליטות צמחים (כמו קמומיל, מרווה ואקליפטוס) עשוי לאפשר טיפול ומניעת הפרשה מוגברת של זיעה בלילה.