title
לחצו להתקשרות:

 

 


הזעת יתר בפנים

הזעת יתר בפנים הינה הפרעה התבטאת בהפרשה מוגברת של זיעה הממוקדת לאזור הפנים. אנשים הסובלים מהזעה מרובה בפנים עשויים לסבול מאי נוחות והפרעה בשגרת העבודה ופעילויות יום יומיות שונות. הזעת יתר קשה בפנים עשויה להופיע בכל הגילאים, ללא קשר למזג אוויר חם או לביצוע פעילות גופנית ומאמצים פיזיים. לעיתים, מצבים של הזעת יתר חמורה בפנים מצריכה טיפול כירורגי בהזעת יתר קיצונית. קיימים מקרים בהם מתרחשת גם הזעת יתר במצח, הזעת יתר בראש והזעה מוגברת בקרקפת.

המקור למידע ברשת על הזעה מוגברת

התאמת מטפל אוקליניקה מתאימה לפי פרופיל בקשה

דירוג ובקרה של מטפלים וקלינקות בתחום

גורמים, תסמינים ושיטות טיפול

מהם הגורמים להזעת יתר בפנים?

הגורמים להזעת יתר בפנים הינם בעיקר פעילות יתר של בלוטות זיעה, המפרישות כמויות גדולות של זיעה גם בהיעדר צורך פיזיולוגי סביר. הסיבות להזעת יתר בפנים הן פעילות מוגברת של מערכת העצבים הסימפתטית, במצבי התרגשות, חרדה, לחץ נפשי וסטרס, וכן בעיות רפואיות ומחלות רקע דוגמת יתר פעילות של בלוטת התריס, סוכרת, תופעות גיל המעבר ונטילת תרופות מסוימות.

מהם התסמינים להזעת יתר בפנים?

הסימפטום המרכזי של הזעת יתר בפנים היא הופעת זיעה עודפת, באופן הממוקד לאזור הפנים, המצח והראש. התסמינים להזעת יתר בפנים עשויים להיות טיפות זיעה הניגרות מהפנים וגורמות להרטבת הבגדים ותחושת צריבה בעיניים, זיעה מרובה על הראש, הקרקפת והמצח באופן המרטיב את השיער, וכן יובש בפנים, שכן ריכוז המלחים הגבוה בזיעה פוגע במרקם ובריאות עור הפנים. הזעה מוגברת בפנים ובסביבתן גורמת למבוכה ובושה, באופן העשוי לפגוע בתפקוד בעת העבודה ובפעילויות חברתיות.

טיפול טבעי בהזעת יתר
טיפול טבעי
בוקוקס נגד הזעת יתר
טיפול בבוטוקס
ניתוח לטיפול בהזעה מוגברת
טיפול בניתוח
לייזר נגד הזעת יתר קיצונית
טיפול בלייזר

שיטות טיפול מתקדמות בהזעת יתר בפנים

הטיפול הקונבנציונלי בהזעת יתר בפנים כולל שימוש בתרופות אנטי-קולינריות במרשם רופא, המאפשרות הפחתה ברמת ההזעה בפנים עד ל-50%. עם זאת, יעילות התרופות איננה מובטחת עבור כל המקרים, וקיימים מקרים של הזעה חמורה, חריפה וקשה במיוחד המצריכה טיפולים מתקדמים ואף התערבות כירורגית.

שיטת טיפול מתקדמת נפוצה הינה הזרקת בוטוקס לפנים. שימוש בזריקת בוטוקס נגד הזעת יתר לאיזור מזיעה פנים מאפשר לשתק את העצבים הקשורים לבלוטות הזיעה באזור הפנים, באופן המפחית את פעילותן ומצמצם את הפרשת הזיעה. טיפולי בוטוקס להזעת יתר בפנים נעשים תחת הרדמה מקומית, כאשר כל טיפול אורך 20-40 דקות. הטיפול בזריקות בוטוקס לפנים יעיל למשך מספר שבועות עד חודשים, ומצריך טיפולים חוזרים. הטיפול איננו כרוך בכאבים ותופעות הלוואי לרוב קלות וחולפות. עם זאת, קיים סיכון לסיבוכים ולתופעת לוואי שכיחה של הזעת יתר מפצה, המופיעה באזור אחר בגוף. ההקלה בתסמיני הזעת היתר בפנים מורגשת כעבור שבוע עד שבועיים מיום הטיפול.

מקרים של הזעת יתר קיצונית בפנים, אשר איננה משתפרת באמצעות טיפולי בוטוקס ותרופות, עולה לעיתים הצורך בהתערבות כירורגית פולשנית. ניתוח הזעת יתר בפנים לרוב מתבצע בשיטת סימפטקתומיה (Sympathectomy), במהלכה מתבצעת החדרה של מצלמות זעירות ואמצעים כירורגיים רפואיים דרך שני חתכים קטנים בחזה, על מנת לבצע הסרה של רקמות עצביות המחברות בין מערכת העצבים הסימפתטית לבין בלוטות הזיעה באזור הפנים. ניתוח נגד הזעת יתר בפנים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי שונות דוגמת הזעה מפצה, ומצריכה תקופת החלמה ארוכה יחסית. הפרוצדורה איננה מומלצת אלא במקרים של הזעה קיצונית, חריפה וחמורה במיוחד בפנים, אשר לא ניתן לפתור בדרך אחרת.

שיטות טיפול טבעיות בהזעת יתר בפנים

קיימות מספר דרכים לטיפול טבעי בהזעת יתר בפנים, בראש ובמצח. הרפואה המשלימה מציעה מספר שיטות טיפול טבעיות בהזעה קשה בפנים, כאשר מטרתן הינה להפחית את הפרשת הזיעה המוגברת באמצעות חסימת נקבוביות העור, הרגעת הגוף והנפש ואיזונם האנרגטי. מטרת הטיפולים הטבעיים בהזעה מוגברת בראש, בפנים ובמצח הינה לחזק את הגוף ולסייע לו בהשלמת תהליכי הריפוי הטבעיים.

טיפולים נטורופתיים והומיאופתיים בהזעת יתר קיצונית בפנים מתבססים על שינוי תזונתי, הכולל שימוש בצמחי מרפא, תבלינים ומרכיבי תזונה המאפשרים את הורדת טמפרטורת הגוף, חסימת נקבוביות ההזעה בעור והרגעת הגוף והנפש. הימנעות ממשקאות המכילים קפאין ואלכוהול, מאכלים מתובלנים, חריפים וחמים במיוחד תאפשר מניעת עלייה בטמפרטורת הגוף, ולכן תקל על הזעת יתר קשה במצח ובפנים. לעומת זאת, מומלץ להוסיף לתזונה היומית מרכיבים כמו אלוורה, קמומיל, סרפד, פטרוזיליה, שמיר, מלפפונים ואבטיח, המאפשרים את קירור הגוף.

הרפואה המשלימה מציעה גם היא טיפול בהזעת יתר בפנים באמצעות שימוש בעשבי מרפא, נוסף על דיקור סיני וטווינה. המטרה הינה לאזן ולתעל את אנרגיית הגוף באופן שיאפשר הפחתת הפרשת הזיעה בפנים. טיפול ברפלקסולוגיה להפחתת זיעה מרובה בפנים מתבצע באמצעות לחיצות במיקומים ספציפיים בכף הרגל, המקושרים למערכת העצבים ומאפשרים את הרגעת הגוף. ביו-פיבדק הינה שיטת טיפול טבעית נוספת בהזעה חזקה בפנים, החותרת לאיתור וטיפול במוקד הבעיה המביאה להזעה המוגברת בפנים.